MLADÝ ZELENÝ JAČMEŇ – VÝNIMOČNÝ DOPLNOK STRAVY

17348

Mladý jačmeň spôsobuje úľavu od ulceróznej kolitídy, slúži na prevenciu a liečbu rakoviny, posiluje imunitný systém, čistí a detoxikuje organizmus, chráni bunky pred žiarením a poškodením buniek, má schopnosť bojovať proti rôznym závislostiam a regeneruje poškodené bunky a tkanivá. Udržuje zdravú pokožku, udržiava rovnováhu medzi zásaditým a kyslým prostredím, prispieva k metabolizmu kostí, podporuje flexibilitu a vykazuje omladzujúce účinky na celé telo.
Keď hovoríme o mladom jačmeni, máme na mysli mladé mäkké zelené výhonky ktoré sa objavujú na rastline jačmeňa. Patrí medzi najstaršie pestované rastliny na svete a jej história sa datuje 5000 rokov pred Kristom. Mladý jačmeň bol veľmi oblúbený u starovekých Grékov a Rimanov vďaka jeho vysoko výživnému profilu. Okrem toho že bol dlho používaný ako krmivo pre hospodárske zvieratá, v poslednej dobe získal popularitu po celom svete vďaka jeho schopnosti liečiť široké spektrum ochorení.
obedové menu nové zámky, MLADÝ ZELENÝ JAČMEŇ - VÝNIMOČNÝ DOPLNOK STRAVY

Nutričná hodnota mladého jačmeňa
Jačmeň je vysokovýživná superpotravina plná vitamínovvitamín A, vitamín B1 (tiamín), vitamín B2 (riboflavín), vitamín B3 (niacín), vitamín B6, kyselina listová, vitamínu C (kyselina askorbová), vitamín E (alfa-tokoferol) a vitamín K (fylochinon). Obsahuje vysoké množstvo elektrolytov ako je horčík, fosfor a draslík spolu s ďalšími základnými minerálni ako je zinok, železo a vápnik. Zelený jačmeň je tiež bohatý zdroj silných antioxidantov, esenciálnych aminokyselín a prospešných enzýmov. Jačmeň dodáva telu potrebnú vlákninu a žiadny škodlivý cholesterol.

Mladý jačmeň a jeho výhody pre naše zdravie
Jačmeň môže byť konzumovaný ako šťava extrahovaná z klíčkov trávy alebo vo forme prášku sušeného jačmeňa. Prináša úľavu od nasledujúcich zdravotných obtiaží:

Vplyv antioxidantov: Tráva jačmeňa má výnimočný obsah antioxidantov. Spolu s vitamínom E a beta karoténom je jačmeň najúčinnejší zdroj enzýmu SOD (superoxid dismutáza) ktorý pomáha neutralizovať účinok kyslíkových voľných radikálov ktoré sú produkované v priebehu energetického metabolizmu. Ochrana pred týmito radikálmi bráni rozvoju celého radu chorôb.
obedové menu nové zámky, MLADÝ ZELENÝ JAČMEŇ - VÝNIMOČNÝ DOPLNOK STRAVYUlcerózna kolitída: Tráva jačmeňa je účinná pri liečbe ulceróznej kolitídy pretože stimuluje účinok užitočných črevných baktérií. Pomáha pri zmiernení zápalu a ostatných pridružených symptómov spojených s ulceróznou kolitídou redukovaním škodlivých chemických látok v črevách. Jačmeň tiež pomáha pri fungovaní čriev a tým pomáha odstrániť nahromadené toxíny z tela.

Detoxikácia: Mladý jačmeň je vynikajúci prírodný detoxikátor. Očistná schopnosť je ešte výraznejšia pri odstraňovaní nahromadených škodlivých ťažkých kovov, vrátane olova ktoré môže spôsobiť poruchy správania a učenia najmä u detí. Hlavné zložky zodpovedné za detoxikáciu sú zinok, selén a meď. Okrem toho množstvo chlorofylu a beta karoténu v jačmeni stimuluje odstraňovanie odpadových látok ako sú hlieny a kryštalizované kyseliny. Rovnako podporuje metabolické procesy na posilnenie a detoxikáciu pečene.

Imunitný systém: Mladý jačmeň podporuje imunitný systém organizmu. Pravidelná konzumácia jačmeňa poskytuje požadované živiny ktoré sú nevyhnutné pre vyrovnanie optimálnej tvorby buniek imunitného systému v tele. Efektívny a silný imunitný systém bojuje proti infekcám a zabraňuje vzniku smrteľných ochorení.

Rakovina: Jačmeň je účinný proti rakovine vďaka sile enzýmu superoxid dismutáza. Ten má preventívny ale aj liečivý účinok proti nádorovým bunkám, rovnako ako aj iné zložky – bielkovina peridoxase a enzým catalase. Enzým catalase prítomný v jačmeni má schopnosť rozkladať a neutralizovať účinky toxického peroxidu vodíka, ktorý vzniká v priebehu dýchania a pomáhajú potláčať proliferáciu rakovinových buniek.

Ochrana pred žiarením a poškodením buniek: Ďalším priaznivým účinkom jačmeňa je jeho ochrana buniek pred poškodením z UV žiarenia. Pomáha ako prevencia ale tiež poskytuje úľavu pre poškodené bunky vďaka prítomnosti enzýmu superoxid dismutáza. Pravidelná konzumácia jačmeňa vedie k zníženiu stresu organizmu z radiácie najmä u ľudí ktorí sú k nej náchylnejší, ako napríklad obyvatelia väčších miest. Pôsobí tiež obranne proti účinkom z žiarenia a dokonca obnovuje bunky a tkanivá poškodené žiarením. Za to je zodpovedný práve chlorofyl, ktorý zlepšuje odolnosť organizmu proti žiareniu a tiež podporuje tvorbu nových krvných buniek. Z tohto dôvodu sa odporúča piť jačmeň pred a po röntgenovom vyšetrením aby bol organizmus chránený proti škodlivému žiareniu.
obedové menu nové zámky, MLADÝ ZELENÝ JAČMEŇ - VÝNIMOČNÝ DOPLNOK STRAVY

Boj proti rôznym závislostiam: Tráva jačmeňa je tiež účinný liek na boj so závislosťou rôzneho druhu. Prítomnosť kyseliny lepku v jačmeni potláča chuť na škodlivé látky ako sú alkohol, káva, nikotín, drogy a dokonca aj na sladkosti.

pH rovnováha organizmu: Jačmeň priaznivo prispieva k vytvoreniu rovnováhy medzi kyslým a zásaditým prostredím organizmu vďaka jeho výrazne zásaditej povahe. Je to prírodný zásaditý zdroj ktorý znižuje množstvo kyslosti v tele, pretože práve to môže spôsobiť poškodenie acidózy. Nerovnováha pH v organizme môže viesť k rôznym problémom ako sú poruchy spánku, bolesti srdca, únava, zápcha a krehké nechty.

Omladzujúce účinky: Tráva jačmeňa je prirodzený spôsob ako stimulovať regeneráciu buniek bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Životne dôležité zložky ako chlorofyl, vitamín B, železo a phcocyanin, modrý pigment v jačmeni má vplyv na kostnú dreň a podporuje vytváranie bielych a červených krviniek. Tento obnovovací účinok jačmeňa pomáha predchádzať príznakom starnutia tým, že omladzuje starnúce bunky a pomáha udržiavať zdravú a mladistvú pleť. Užitočné enzýmy prítomné v jačmeni zlepšujú kvalitu krvi, regulujú trávenie a pôsobia ako omladzujúce sérum pre celé telo.

Kulinárske využitie: Tráva jačmeňa sa používa po celom svete pri príprave polievok, dusených pokrmov a na výrobu jačmenného chleba. Jačmeň sa tiež používa pri výrobe produktov ako je mlieko, víno a pivo.

Okrem širokého využitia pre človeka sa jačmenná tráva používa ako krmivo pre zvieratá.

obedové menu nové zámky, MLADÝ ZELENÝ JAČMEŇ - VÝNIMOČNÝ DOPLNOK STRAVY

Riziká spojené s užívaním jačmeňa: Napriek tomu že tráva jačmeňa je všeobecne bezpečná, niektorí jednotlivci môžu reagovať rozdielne na jačmenné semienka. Príznakmi môže byť zvracanie, svrbenie, pálenie v krku a v ústach. Títo ľudia by nemali jačmeň konzumovať a mali by sa poradiť s odborníkom pre lepšie pochopenie tejto reakcie organizmu na jačmeň.
Ľudia trpiaci celiakiou (citliví na lepok) by sa mali vyvarovať jačmeňu pretože môže obsahovať lepok. Celiakia narúša vstrebávanie životne dôležitých živín v tele a môže mať za následok vážne problémy spojené s mozgom, pečeňou a s nervovým systémom.
Treba byť prirodzene opatrný pri prvých užitiach jačmeňa, zvlášť keď nevieme či sme na lepok citlivý. Za výnimočných podmienok ako je tehotenstvo a dojčenie, je vhodné poradiť sa s odborníkom aby sme pochopili vhodné dávkovanie a účinok trávy jačmeňa a tým predísť komplikáciám.

Zhrnutie: Vysoké množstvo enzýmu superoxid dismutáza v jačmeni ho robí zázračným výživovým doplnkom ktoré chráni bunkovú DNA pred zničením, zlepšuje schopnosť organizmu vyrovnať sa so stresom a udržiava hladinu cholesterolu pod kontrolou. Tiež podporuje vitalitu tela spolu s duševnou kondíciou. Tráva jačmeňa pomáha pri tvorbe krvi a prečisťuje ju. Vitamín E v jačmeni prispieva k hormonálnej rovnováhe organizmu a vitamín K zohráva úlohu pri udržiavaní správneho metabolizmu v kostiach. Obsiahnuté enzýmy a ďalšie užitočné komponenty ako kyseliny lepku sa chovajú ako neurotransmitery a fungujú proti senilite a poruchám koncentrácie a učenia. Zahrnúť jačmeň do vášho jedálnička prispeje k celkovému posilneniu organizmu a pocítite účinky na celé telo.

Ak sa Vám zelený jačmen pozdáva a cheli by ste ho slúsiť nájdeteho aj v Novozámockom Eshope www.nakupim.eu 

Zdroj: www.organicfacts.net